Jeste li se ikad našli u situaciji u kojoj vaša baka ili djed započnu pričati neke priče iz mladosti, a vi pomislite kako bi bilo divno da ovo zapišu? Stariji članovi obitelji čuvaju doista neprocjenjiva blaga – priče koje nas povezuju s našim korijenima, obogaćuju naš identitet i uče nas o obiteljskoj prošlosti. No često ne vole dijeliti svoje priče i iskustva, smatrajući ih nezanimljivima ili nedovoljno važnima.
Kako biste ih motivirali da ih ipak podijele, potrebno je malo strpljenja i mnogo ljubavi. Evo nekoliko savjeta kako ohrabriti svoje roditelje, bake i djedove da podijele (i na kraju zapišu!) svoja sjećanja.
1. Stvorite ugodnu atmosferu
Opuštena atmosfera može napraviti čudo za otvorenost! Stariji članovi obitelji osjećat će se ugodno i bit će voljni ispričati svoje priče kad se nađu u sigurnom i toplom okružju. Zato ih pozovite na jedan fini obiteljski ručak, stavite lagano glazbu i svi zajedno sjednite za stol.
2. Postavljajte otvorena pitanja
Ne postavljajte općenita pitanja poput: Kako je bilo u tvoje vrijeme? Idite korak dalje i pokušajte s pitanjima poput: Sjećaš li se svojeg prvog posla? ili Kako ste slavili praznike kad si bio dijete? Na primjer, ako djed spomene svoj prvi posao u lokalnoj tvornici, pitajte ga kako je to izgledalo i što je najviše volio raditi. Otvorena pitanja potiču razgovor i omogućuju dublje prisjećanje.
3. Pozorno slušajte
Dok baka govori o svojem djetinjstvu, pokažite koliko vas zanima njezina priča. Klimajte glavom, postavljajte dodatna pitanja i nemojte ju prekidati. Recimo, kad baka opisuje kako su se nekada radili domaći kolači, pitajte ju može li se sjetiti recepta ili posebnog trenutka koji je povezan s tim kolačima. Važno je da osjete kako njihove priče doista zanimaju slušatelje.
4. Pokažite im stare fotografije i predmete
Stare fotografije i obiteljski predmeti mogu biti izvrsni okidači i pokretači sjećanja. Pripremite album sa starim fotografijama i zamolite roditelje i bake i djedove da vam ispričaju priče iza tih fotografija. Na primjer, stara fotografija obiteljskog okupljanja može pokrenuti razgovor o tadašnjim običajima i tradicijama koje su se prakticirale.
5. Povežite pričanje priča s važnim datumima
Iskoristite obiteljske događaje poput rođendana, godišnjica ili blagdana kao priliku za dijeljenje priča. Primjerice, tijekom obiteljskog okupljanja u povodu godišnjice braka zamolite baku i djeda da podijele sjećanja na svoj brak i zajednički život. Kako ste proslavili svoju prvu godišnjicu braka? – može otvoriti vrata sjećanjima na mnoge zajedničke trenutke.
6. Pokažite koliko vam vrijede njihove priče
Objasnite kako njihove priče pomažu u stvaranju bogatog obiteljskog naslijeđa. Možete im reći: „Djedove priče o njegovoj mladosti ne samo da su zanimljive već mi pomažu razumjeti naše korijene i kako smo došli tu gdje jesmo.“ Važno je da im jasno pokažete da njihove priče mogu inspirirati, poučiti i povezati članove obitelji na dubljoj razini.
7. Pokažite im koliko ste zahvalni
Zahvalite starijim članovima obitelji što su podijelili svoje priče s vama i pokažite im da cijenite njihovo vrijeme. Primjerice, možete pripremiti mali znak pažnje poput napisane zahvalnice s tekstom: Bako, tvoje priče su doista posebne i hvala ti što si ih podijelila s nama! Ponovno ih pozovite na ručak ili zajedno ispecite kolače prema njihovim receptima…
8. Zajedno ispunite spomenare
Pomozite članovima svoje obitelji da ispune Mamin, Tatin, Bakin ili Djedov spomenar. Zajedno odaberite fotografije, napišite opise i razgovarajte o uspomenama koje žele zapisati. Zajednički rad na spomenaru može biti zabavan i poticajan način za dijeljenje sjećanja. Na primjer, dok mama odabire fotografije iz svojeg djetinjstva, potaknite je da ispriča priče povezane sa slikama.